Nasze stopy są jednym z głównych elementów aparatu ruchu i odgrywają czynny udział w poruszaniu.     Odbierają   najwięcej wstrząsów i drgań ich zadaniem jest właściwa amortyzacja. W wyniku ich ciągłej eksploatacji    może   dochodzić do ich przeciążenia i pojawienia się deformacji w ich ustawieniu. Wpływ na to ma również         niewłaściwe obuwie, nadwaga, mała lub nadmierna aktywność fizyczna, jak również predyspozycje genetyczne.

Jednym z częstych schorzeń jest nadmierna pronacja lub supinacja pięt, objawiająca się uciekaniem stóp na zewnątrz lub do środka. Niestety dotyczy to różnych grub wiekowych, a widocznym efektem są (najłatwiej to rozpoznać po ) np. starte podeszwy obuwia. Na ich podstawie możemy stwierdzić, z którym rodzajem mamy do czynienia. Jeśli kolana uciekają do wewnątrza jest to koślawość, czyli pronacja, natomiast jeśli odchylają się na zewnątrz to świadczy o szpotawości, inaczej supinacji. 
Jednym z podstawowych działań w obu przypadkach jest przywrócenie właściwej osi, pionu kończyn dolnych, a najlepszą metodą jest zastosowanie specjalnie wyprofilowanych wkładek do butów. Coraz częściej wybierane są same podpiętki skośne, które nie zajmują dużo miejsca w obuwiu, a przy tym skutecznie korygują powstałą wadę.